Besni Kaymakamı Ahmet Gencer'in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı;
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde yazılan kurtuluş destanının gururunu, heyecanını ve bu destanın varış noktası olan Cumhuriyetin ilanını, ilk günkü gibi büyük bir coşku ve heyecan ile kutluyoruz.
 
Şanlı tarihimizde birçok devlet kurmuş olan aziz milletimizin vermiş olduğu kutlu kurtuluş mücadelesi sonucunda kurulan son devlet Türkiye Cumhuriyetidir. Kurtuluş mücadelemizin baş kahramanı Gazi Mustafa Kemal ve dava arkadaşları milletimize en uygun yönetim şekli olan Cumhuriyetimizi 95 yıl evvel 29 ekim tarihinde ilan etmiş ve ülke yönetiminde egemenliği aziz milletimize teslim etmiştir. Bağımsızlığımızın ve vatanın bölünmez bütünlüğünün simgesi olan Cumhuriyetimizi korumak, yaşatmak ve gelecek nesillere ulaştırmak Türk Milletinin en önemli görevlerindendir.
 
Bu itibarla Devletimizi hak ettiği seviyeye çıkarmak, milletimizi hak ettiği refah düzeyine ulaştırmak için genciyle, yaşlısıyla, çiftçisiyle, tüccarıyla, işçisiyle, patronuyla var gücümüzle çalışacak, birey olarak kendimizi, sosyal olarak toplumumuzu geliştirecek ve devletimizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracağız. Bu ülküde bizim en büyük yardımcımız Cumhuriyetimiz olacaktır.
 
Bu anlamlı günde başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahramanlıkları ile her zaman gurur duyulan gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyor başta Besni'li hemşerilerim olmak üzere tüm vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını canı gönülden kutluyorum.